Тернопіль: битва за сміття



Вчора, 12 липня, багато тернополян могли побачити близько 200 людей-підприємців, які провели пікет біля обласної державної адміністрації, протестуючи проти прийняття Податкового кодексу.


В руках протестувальники тримали плакати з написами "Обіцяли податкові канікули, дали податковий зашморг", "Олігархам – зелена дорога, малому бізнесу – кайдани", "Невже ми не потрібні державі?", "Свободу чесному підприємцю" тощо.

На цей вимушений крок, як пояснила голова первинної профспілкової організації Тернопільського центрального ринку Всеукраїнської профспілки "Захист справедливості" Наталія Шоломейчук, їх спонукала загроза із сприйняттям нового податкового кодексу опинитися на межі загибелі представників малого й середнього бізнесу. Адже, за її словами, у проекті Податкового кодексу, зокрема, знищується спрощена система оподаткування, а  патент дорожчає у 5-10 разів, оскільки запроваджуються касові апарати на кожне робоче місце, штрафи збільшуються у 5 разів та вводяться 6 нових видів перевірок.

Головна вимога пікетувальників цього дня була адресована місцевій владі, від якої останні вимагають більш активно відстоювати їхнє право на працю, впровадження бізнесу та внести до проекту Податкового кодексу пропозицій від самих підприємців. Інакше, як запевнила профспілковий лідер у своєму виступі, - вони вдадуться до більш рішучих страйків та інших акцій протесту.

І якщо цей масовий захід підприємців 12 липня на цьому обмежився, то, натомість, назріває значно масштабніший конфлікт – далеко не нова проблема для Тернополя.  Якщо «новаціями» нового, ще не прийнятого Податкового кодексу, переймаються тільки представники малого й середнього бізнесу, то ситуація, яка грозою нині нависла над містом обіцяє з новою силою обвалитися на голови чи не кожного міського жителя.

Черговий спалах старої проблеми вивезення й утилізації сміття вкотре уже нагадав про себе тернопільській владі, яка, очевидно, намагалася цю дилему на певний час «законсервувати». Маринат не вдався. Тут  треба ще Дякувати Богові за те, що своє протестне «Ганьба!» ще не долучили місцеві жителі. Бо тоді чиновникам мерії міста та його голові Роману Заставному стало б гаряче…

Спробуємо пояснити в чому суть справи.

3 липня цього року ініціативна громада села Малашівці знову вдалася до крайніх заходів, а саме  перекрила дорогу на сміттєзвалище автомашинам зі сміттям. Люди впевнені, що Меморандум між Малашівцями і Тернополем перестав діяти 1 липня. Окрім того даний Меморандум  Тернопільська міська рада виконала лише частково.

У свій час мерія міста, в обмін на дозвіл вивозити тверді побутові відходи на територію полігону, обіцяла Малашівцям вигідний соціальний пакет. За підрахунками фахівців, він мав скласти 5,3 мнл. грн., проте на даний час місто спромоглося з обіцяного перерахувати тільки 200 тисяч гривень. Як повідомив заступник міського голови з фінансових питань Зіновій Новосельський,  станом на 29 червня цього року субвенція селу Малашівці Зборівського району в розмірі 200 тис. грн. (перший транш) повністю перерахована в бюджет села. «Відповідно до договорів, укладених нашими радами, ми свою частину зобов’язань виконуємо. – запевнив п. Зіновій. – кошти по міжбюджетних трансферах перераховані на соціально-економічний розвиток села Малашівці».

Натомість, такою поведінкою міської влади селяни обурені. Вони вважають інакше.

Ось як аргументує позицію селян  секретар Малашівської сільської ради Світлана Торговська:  «Роботи на сміттєзвалищі розпочалися лише з 22 червня. Саме тоді, коли громада повідомила мерію про перекриття дороги на сміттєзвалище». Так, можна констатувати, що певні роботи зроблено (сміття почали загортати та пересипати крошкою), але міська рада не виконала взяті умови Меморандуму, - стверджується в коментарі «Номер один». Зокрема, до 15 червня мав бути розроблений проект рекультивації, до 1 липня воно (сміттєзвалище) мало бути підготовлене до рекультивації, а до 1 листопада –  дані роботи мали б бути завершені.

Як стверджує Світлана Торговська, з усього сказаного ефект малий, бо «бачимо лише одні розмови про сміттєсортувальну чи тюкувальну лінії, про облаштування Миролюбівського полігону, однак нічого цього не робиться».

На погляд багатьох активістів, громадських діячів, причини такої інертності і бездіяльності у розв’язанні даної проблеми слід шукати і у політичній площині. Більше того, представники «Свободи» в цьому твердо впевнені і зі згаданого приводу висловлюються однозначно: «Не може не турбувати той факт, що тернопільська "сміттєва війна" є фактором війни політичної. Вона вже стала частиною виборчих технологій. Загострення ситуації вкотре наклалося на чергову виборчу кампанію. Тепер — до місцевих органів влади. І вкотре кризу "розконсервовують" в той період, коли відбувається підготовка до святкуванням Дня міста і Дня Незалежності», - повідомляє ВО "Свобода".

Представники згаданої  політичної сили переконані в тому, що «сміттєва проблема» суттєво загальмована саме тому, що раніше планувалося в політикумі і відповідно до Конституції України, вибори до місцевих рад, сільських, міських і селишних голів мали б відбутися 31 травня. А тому, за їх словами,  мер Тернополя  Роман Заставний «розраховував на те, що до дня голосування люди забудуть про переповнені сміттєві баки».

Більше того, переконують «свободівці, пояснення такого мусолення треба шукати й у бізнесовому аспекті. Ще рік тому ВО «Свобода» застерігала: «У Тернополі триває боротьба за контроль над високоприбутковим бізнесом з вивезення і переробки сміття. У зв’язку з цим ми виступили за те, щоб майбутнє сміттєпереробне підприємство було комунальної форми власності і приносило прибуток не окремим сім’ям, а місцевим бюджетам».

Очевидно, і справді вони мають рацію, оскільки справа ніяк не зрушиться з місця, через що селяни Малашівців навіть змушені були на роздоріжжі до сміттєзвалища поставити й освятити хрест, який мав би оберегти їх, як колись оберігав пращурів.

Кому ж вдасться і чи є якісь реальні можливості розв’язати цю уже нагальну проблему? Ми не збираємося робити рекламу в даному випадку будь-якій із політичних сил. Їхньою рекламою стануть конкретні справи на користь громадам. Що ж до згаданого випадку, то все ж  «Свобода» має рацію, коли каже, що «вирішення сміттєвої проблеми неможливе без злагодженої позиції і одностайної роботи керівництва Тернополя і області». На нашу думку, і не тільки.

Мабуть, настав час подолати інертність чиновників у далеко не другорядній справі активістам та громадкості. Треба тільки бажання. Адже сміттєсортувальна лінія ще півроку тому куплена і досі лежить мертвим вантажем, який,  за таких обставин,  може перетворитися хіба що в купу металобрухту.

Тут суцільні головоломки. До речі, не дивно, що ніхто й донині не може віднайти якихось важелів, щоб зрушити камінь з місця. Оскільки кожен  з тих, хто мав би це питання розв’язувати, шукає оправдання для себе. Тернопільська обласна рада каже, що зробила все, що могла. Міська, натомість, собі строчить листи і звертається до облради передати закуплену нею  сміттєсортувальну лінію.  І в кожного своя правда… Але нічого суттєвого на користь міста і селян по-суті не сталося…

 

Ірина Пилипів, «ОстроВ»

Статьи

Мир
05.02.2025
14:00

«Почему бы не сформировать украинское правительство в изгнании?». Российские СМИ об Украине

«России нужен не замороженный конфликт, не просто прекращение военных действий, а подлинный мир, который можно было бы заключить на международной конференции, ее можно было бы назвать «Ялта-2»
Донецк
04.02.2025
22:20

«Князь»: Хочешь выжить и победить – научись штурмовать!

И вдруг – автоматная очередь прошла почти между нами, но чуть выше! Где он спрятался?! Догадка была правильной: в полевом туалете. Оттуда и лупил из калаша. Ну, «Мурчик» дал в ответ. Кричу: «Сдавайся!». А тот: «Я свой!».
Страна
03.02.2025
16:00

Гривня: проверка на прочность

Понятно, что при таком раскладе, когда национальная денежная единица держится только на зарубежной финподпитке – как-то сложно говорить о ее стабильности и прогнозировать "светлое будущее".
Все статьи